Știri

Începând cu anul 2024, funcționarii și specialiștii din primăriile rurale vor primi bani pentru transport!

Publicat

de

Deputații au votat proiectul de lege care modifică și completează legea 153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice.

Anunțul a venit în Teleorman de la deputatul liberal Ică Florică Calotă:
Noile reglementări introduc posibilitatea decontării, de la începutul lunii ianuarie a anului viitor, prin decizia Consiliului Local, a cheltuielilor de transport funcţionarilor publici şi personalului contractual din aparatul de specialitate al primarilor şi din instituţiile şi serviciile publice de interes local din comune. Proiectul de lege are ca obiect de reglementare crearea cadrului legal pentru a acorda posibilitatea autorităţilor administraţiei publice locale din mediul rural de a cuprinde în bugetul local sume destinate decontării cheltuielilor cu efectuarea navetei funcţionarilor publici şi personalului contractual din aparatul de specialitate al primarului„, a transmis deputatul Calotă.

1 Comment
Exit mobile version